شرکت شیائومی را چقدر می‌شناسید؟

شیائومی نام یک شرکت چینی تولید کننده تلفن‌های هوشمند و لوازم الکترونیک است که پس از عرضه اولین تلفن هوشمند خود در سال ۲۰۱۱ رشد و فروش سرسام‌آوری پیدا کرده و هم اکنون پس از سامسونگ و اپل یکی از معروف‌ترین تولید کننده‌های تلفن همراه در جهان است. شعار شرکت شیائومی «عرضه تلفن هوشمند، ارزان و باکیفیت» است. شیائومی در زبان چینی به معنای نوعی برنج زرد رنگ و ریز دانه با ظاهری شبیه به ارزن می‌باشد. موسس این شرکت فردی به نام لی جون به همراه  6 شریک است که در سال ۲۰۱۰ شرکت شیائومی را با هدف اولیه تولید تلفن‌های هوشمند و فروش آن‌ها از طریق اینترنت تاسیس کرند. اما بعدها در عرصه تولید محصولات دیگری چون پاور بانک، لپ‌تاپ، تلویزیون و لوازم خانگی و ... قدم گذاشت.

راه اندازی برند شیائومی

یکی از شرکای لی جون فردی به نام لی بیل از مدیران سابق گوگل است. لی جون در زمان تاسیس شرکت ۴۱ سال داشت و پیش از آن ریاست شرکت کینگ سافت را بر عهده داشت برای تامین سرمایه شیائومی یک شرکت سرمایه‌گذاری سنگاپوری و دو شرکت چینی و شرکت آمریکایی کوالکام هم وارد عمل شدند. این برند جوان موفق در سال ۲۰۱۷ عنوان پنجمین تولیدکننده گوشی‌های هوشمند در جهان را به دست آورد در سال ۲۰۱۱ این شرکت اولین گوشی همراه خود را به نام می وان (mi one) وارد بازار کرد.

رونق شیائومی

این تلفن همراه با توجه به کارایی‌اش بسیار ارزان قیمت بود و خیلی سریع فروش رفت. کشور هند یکی از پررونق‌ترین بازارهای تلفن هوشمند در جهان است و برای هر تولید کننده‌ای بسیار اهمیت دارد. شیائومی برای فروش محصولات خود در هند از یک سایت فروش اینترنتی به نام فلیپ کارت بهره گرفت. مشتریان علاقه‌مند علاوه بر خرید گوشی شیائومی اقدام به ثبت‌نام هم می‌کردند و موجودی محدود شیائومی در آن زمان در عرض چند ثانیه به پایان رسید.

فروش جهانی

در سال ۲۰۱۵ شیائومی محصول جدید خود را وارد بازار برزیل کرد و بدین ترتیب توانست در خارج از مرزهای آسیا محصولات خود را به فروش برساند. این شرکت به تدریج در سال ۲۰۱۷ محصولات جدید خود را وارد کشورهایی مثل پاکستان کرده و سپس توانست بازارهای اسپانیا و اروپایی غربی را نیز به دست بیاورد.

شیوه تبلیغات و فروش شرکت شیائومی

بیشتر فروش این برند به صورت آنلاین صورت می‌گیرد. بنابراین بابت نیروی فروش و موارد مربوط به آن هزینه‌های کمتری می‌پردازد و از این که محصولات شما مدت زیادی در کارتون بماند، باکی ندارد.

دشواری‌های راه

این شرکت در مسیر رشد خود با چالش‌های زیادی هم روبه رو بود. عدم تجربه کافی شیائومی در خدمات پس از فروش و تولید لوازم یدکی این شرکت را با مشکلاتی مواجه کرد. از نظر قانونی هم گاهی به کپی‌برداری از محصولات اپل متهم می‌شود.

شیائومی در آینده

این شرکت نوپا و جوان برنامه‌های زیادی برای تسلط بر بازارهای جهانی دارد و با غول‌های عرصه تلفن هوشمند مثل سامسونگ و اپل در رقابت تنگاتنگ است و قصد دارد با فروش بیشتر و ایجاد تنوع محصولات با کیفیت به موفقیت‌های خود ادامه دهد.
مطالب مشابه